Bahreyn, Koronavirüs Korkuları Yayılırken Yüzlerce Mahkumu Affetti

Paylaş

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler yeni koronavirüsün yayılmasıyla mücadele ederken, Bahreyn, hapishanelerde bulunan  yüzlerce mahkûmun serbest bırakılmasını emretti.

Yapılan af, kamuoyunda  hapishanelerde bulunan mahkumların pandemi kapmaması için yaptığı bir tedbir olarak görüldü.

Perşembe günü, Kral Hamad bin Isa Al Khalifa 901 mahkum için af ilan etti. Devlet tarafından yönetilen Bahreyn haber ajansının bildirdiğine göre, 585 mahkum daha rehabilitasyon ve eğitim programlarında cezalarının geri kalanını infaz edecek.

Bugün itibariyle, yaklaşık 1,7 milyon nüfusa sahip küçük Körfez krallığında 210  COVID-19 vakası rapor edildi ve bu da onu kişi başına virüs oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri haline getirdi. Körfezin kalabalık ülkeleriden  olan Bahreyn, körfez komşuları Kuveyt ve Katar, bu hafta teyit edilen vak’alarda büyük bir sıçrama  gördüler. Ancak şu ana kadar Körfez Arap ülkelerinin hiçbirinde ölüm kaydedilmedi.

Al-Monitor’ün haberine göre, hapishane gardiyanlarının Pakistanlılarla aynı binada tutulan altı siyasi mahkum da dahil olmak üzere diğer mahkumları korumak için hiçbir önlem alınmadığını söyledi.

Ayrıca gardiyanlar “Bahreyn’deki cezaevlerinin uygunsuz şartları altında virüsün yayılmasından ciddi endişeler var. Hücreler iyi havalandırılmıyor, tuvaletler kırık, koğuşlar aşırı kalabalık, kötü hijyen şartları ve  düzenli sterilizasyondan yoksun ”dedi. 

1.500 mahkumun  serbest bırakıldığı af haberi,  Bahreyn’de COVID-19 virüsü nedeniyle yapılan ve  2011 den sonraki  en büyük af olarak yorumlandı.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir