İnsan Hakları İhlallerini Protesto Etmek ve Gergerlioğlu’na Destek İçin Samsun KHK Platformu ile Emek ve Demokrasi Platformu Basın Açıklaması Yaptı

Paylaş

Samsun KHK Platformu (@Samsun_KHK) ile birlikte Samsun Emek ve Demokrasi Platformu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yaşatılan hukuksuzluklar özelinde OHAL/KHK Rejiminde yaşanılan insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla İstiklal Caddesinde basın açıklaması yaptılar..

BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli basın emekçileri ve değerli kamuoyu
Size OHAL döneminde hayatını kaybeden, daha doğrusu katledilen kamu emekçilerinden, bu ülkenin kendi evlatlarını nasıl yediğinden bahsetmek istiyoruz.
Birkaç isimle örneklendirmek gerekirse;
-Fen Bilgisi Öğretmeni Yahya BURCA
Bir bankaya 600 TL yatırdığı için ihraç edildi. Üzüntüsünden beyin kanaması geçirip vefat etti. Vefatından 1 ay sonra göreve iade edildi.
-Yargıtay üyesi Mustafa ERDOĞAN
Hapiste kanser oldu. Ölüm döşeğinde bile tahliye edilmedi. Hücrede can verdi.
-Öğretmen Gökhan AÇIKKOLLU
Gözaltında işkenceyle öldürüldü. Cenazesi hainler mezarlığına gömülmek istendi. Ölümünden 1 yıl sonra göreve iade edildi.

 • Pasaportları iptal edildiği için Meriç’ten umuda yolculuk yapan 30 kişi boğularak can verdi.
  Ve Samsun…
  Samsun Cezaevinde, cezaevi çalışanlarının ihmali sonucu corona oldu. Önder ATEŞ sağlam girdiği cezaevinden cesedi çıktı.
 • Vezirköprü’de 2019 yılında KHK’lı öğretmen Kazım KURNAZ inşaat işçisi olarak çalışırken yükselten düşerek yaşamını yitirdi.
  Bu süreçte 85 kamu emekçisi yaşadığı haksızlığı kaldıramayarak intihar etti.
  2016’da ilan edilen OHAL ve KHK’larla birlikte şu ana kadar tespit edilebilen en az 600 KHK’lı arkadaşımız,
  İntihar, inşaattan düşme, kanser ve çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşamını kaybederek aramızdan ayrıldı
  Ve en son yakın bir zamandaki kayıplarımızdan Samsun’da KHK’lı akademisyen Mühendis Musatafa ÇAMAŞ, inşaat işçisi olarak çalışırken vincin altında kalarak feci bir şekilde hayatını kaybetti.
  Yetişmiş bir beyin, bir bilim insanı malesef inşaatta kaybedildi. Bilim insanının ölümüne mi yanalım yoksa iş cinayetine bir can daha kurban vermemize mi?
  Samsun’da vincin altında kalan insanlık onurudur.
  O vincin altında kalan, kendi yetiştirdiği bilim insanına sahip çıkamayan sessiz milyonlardır.
  Sadece bu birkaç kişiden görüldüğü gibi bir ülke ancak bu şekilde geleceğini ve birikimini bile bile yakar. Bu elim vefatın son olmasını diliyor yaşanan bu kasıtlı ölümleri Kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.
  Değerli basın emekçileri; Tüm bunlar yaşanırken hukuksuzluk bunlarla sınırlı değil elbette.
  1 milyonun üzerinde soruşturmalardan geçirilmiş, hukuksuz işlemlerle binlerce insan gözaltına alınmış yada tutuklanmıştır. Son olarak kendisi de KHK’lı bir doktor olan ve mecliste sesimiz soluğumuz olan milletvekili arkadaşımız sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu bir haber sitesinde yayınlanan bir haberi paylaştığı için hızlıca ilk etapta vekilliği düşürülmüş ve tutuklanma riski ile karşı karşıya bırakılmıştır. Biz Samsun KHK’lılar platformu olarak ve tüm KHK’lılar platformları olarak vekilimizin yanında olduğumuzu birkez daha buradan ilan ediyoruz. Yapılan yanlıştan bir an evvel geri dönülmesini talep ediyoruz. Kamuoyuna da duyarlılık çağrısını buradan birkez de biz yapmak istiyoruz. Sayın vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ilk olarak mecliste başlattığı ve daha sonra yaka paça gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı anda partisinin genel merkezinde devam ettirdiği ADALET NÖBETI’nin daha fazla sahiplenilmesinin demokrasiye ve hukuka sahip çıkmak olduğunu belirtmek isteriz.
  Tüm halkımızın ve özellikle mecliste olan tüm siyasi partilerin resmi olarak kalksa da fiili olarak devam eden OHAL ve KHK zulmüne karşı durmalarını, zulme karşı birleşmelerini bekliyoruz.
  ve iktidarın da bu hukuksuzluga bir an önce son vermesini istiyoruz.
  yine sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun devam eden adalet nöbetine duyarlı tüm kesimlere sahip çıkmaları çağrısını tekrar buradan birkez daha yapıyoruz. Herkesi saygıyla selamlıyoruz.

Samsun KHK Platformu

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir