İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW): “TBMM, Yargı Paketiyle Siyasi Mahpuslara Uygulanan Ayrımcılığı Reddetmelidir”

Paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye Direktörü Emma Sinclair, “Türkiye tüm mahpusları salgından korumalı, siyasi mahpusları tahliyeden muaf tutmamalı.”dedi.

hrw.org da yer alan habere göre “Koronavirüs pandemisinin Türkiye’nin aşırı kalabalık mekanlarından cezaevlerindeki personele ve mahpuslara verdiği risk, hükümeti hapishane süresini, erken tahliye (infaz düzenlemesi) ve ev hapsi gibi alternatiflerle azaltma planını hızlandırmaya teşvik etti.

Haberi, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye Direktörü Emma Sinclair, Twitterdan duyurdu.

Söz konusu gelişme olumlu bir adım olmakla birlikte, şiddet eylemlerinde bulunmayan ancak siyasi görüşleri nedeniyle cezaevinde olanların da bu düzenlemeden yararlanması çok daha önemlidir. Siyasi görüşe göre bir ayrımcılık yapılmamalıdır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün birçok kez dile getirdiği gibi, şiddet eylemlerinde bulunduğu kanıtlanmadan yüz binlerce kişi uzun süre tutuklu kaldı ve ceza aldı. Bunların arasında Ahmet Altan gibi gazeteciler, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi politikacılar, Osman Kavala gibi insan hakları savunucuları ve KHK ile işten çıkarılan on binlerce memur ve öğretmen de bulunuyor.

İnsan hakları İzleme Örgütü olarak, TBMM’nin terör davalarında yargılanan siyasi mahpuslara uygulanan ayrımcı muafiyeti reddetmesi gerektiğini belirtiriz.”dedi.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir