KHK’lı Platformları Birliğinden Yargı Paketine İlişkin Milletvekillerine Çağrı: “Eşit İnfaz İndirimi Adaletin Gereğidir”

Paylaş

Küresel salgın haline gelen korona virüs (COVID19) salgını nedeniyle son günlerde tartışmaların odağı haline gelen cezaevlerine ve sıkça konuşulan yargı paketine ilişkin KHK’lı Platformları Birliğinden meclisteki milletvekillerine açık çağrı yapıldı. Yapılan çağrıda tüm siyasilerden meclise gelecek yargı paketinde “eşit infaz indirimi” konusunda destek beklenildiği özellikle vurgulandı.

Yapılan çağrı metnini aynen aktarıyoruz:

“Merhaba,

Dünyada ve ülkemizde büyük boyutta sağlık sorunlarına yol açan ve birçok can kaybına sebebiyet veren yüzyılın en büyük küresel salgını Korona konusunda birçok ülkede çok ciddi ve sert tedbirler alınmaktadır.

Bu çerçevede, sosyal mesafeyi korumanın imkansız olduğu ve temel hijyen koşullarının bile sağlanamadığı cezaevlerinin salgın riskine karşı büyük bir tehdit altında olduğu açıktır. Bu nedenlerle; İtalya, Norveç, İran, Bahreyn, Filistin ve Suriye ile ABD ve Hindistan’ın bazı eyaletlerinde birçok mahpus için önlem olarak tahliye kararı verilmiştir.

Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu, geçen hafta yaptığı açıklamasında, ülkemizdeki cezaevlerinde olması gereken kapasitenin 4 katı kadar insan olduğunu söyleyerek, cezaevlerinin infaz indirimi gibi düzenlemelerle acilen boşaltılması çağrısında bulunmuştur.

Baroların çağrısı ve kamuoyunda oluşan talepler doğrultusunda hazırlanan yeni yargı paketinde infaz sürelerinde indirim ve denetimli serbestlik süresinin uzatılmasının öngörüldüğü belirtilmektedir. Bununla birlikte terör yargılamalarının kapsamda olmadığı söylenmektedir.

Oysaki, ülkemizde özellikle son yıllarda fikir ve eleştiri hakkı dâhil birçok yasal ve şiddet içermeyen söz ve eylem;  AB hukuku,  Evrensel Hukuk ve Objektif Hukuka aykırı olarak terör faaliyeti sayılabilmektedir.  “Suç ve cezada kanunilik” ilkesi birçok yargı uygulamasında açıkça çiğnenmektedir. Son yıllarda adalet terazisi ile çok oynandığı, yargılamaların adil yapılmadığı da herkesin malumudur. Zira Terörle Mücadele Kanunu, her türlü muhalif görüş ve düşünceye karşı bir sopa olarak kullanılmaktadır.

Böyle bir ortamda, terör yargılamalarını yeni yargı paketinde kapsam dışında tutmak, bu hukuksuz uygulamalara onay vermek anlamına gelecektir.  Terör örgütü üyeliği gibi soyut ithamlar bahane edilerek ve hukuksuz bir terör kılıfı geçirilerek yargılanan siyasi mahpusların diğer “adli mahpuslar gibi eşit koşullarda infaz indirimi” koşullarından faydalanması gerekir. Aksi durum zaten mevcut olan hukuksuzluğu daha da derinleştirecektir.

TALEBİMİZ…

Talebimiz; ciddi sağlık riski altında yaşayan mahpuslar arasında herhangi bir ayrım olmaksızın EŞİT KOŞULLARDA BİR İNFAZ İNDİRİMİ düzenlemesi yapılmasıdır. Anayasamızın 10. maddesindeki “eşitlik” ilkesi uyarınca; tüm mahpuslara, özellikle terör kılıfı ile yargılanan şiddete bulaşmamış siyasi mahpuslara EŞİT HUKUK uygulanmalı ve bu kişiler de İNFAZ İNDİRİMİ KAPSAMINA ALINMALIDIR!”

“EŞİT İNFAZ İNDİRİMİ” adaletin gereğidir. 

Meclise gelecek 3. yargı paketinde bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla.

KHK’LI PLATFORMLARI BİRLİĞİ

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir