KHKLILAR AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN GÜNDEMİNDE

Paylaş

Avrupa Parlamentosu (AP)’nun Türkiye raportörlüğüne yeni atanan Nacho Sanchez Amor,Türkiye’ye yeni titriyle ilk ziyaretini tamamladı.
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ziyarette, görüştüğü isimlerin geniş bir yelpazeden olması ayrıca dikkat çekti. Yeni raportör Ankara ile İstanbul ziyaretlerinde çok sayıda siyasi, bürokrat ve STK temsilcisiyle bir araya geldi.
Ancak en önemlisi üç buçuk yıldır çok büyük hak ihlallerine uğrayan “OHAL ve KHK Mağdurları” adına, kendisi de bir KHK mağduru olan, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri ABD’den 672 Sayılı KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Haluk SAVAŞ ile görüştü.
Bu çercevede konu ile ilgili bilgi ve görüşlerine başvurduğumuz Prof. Dr. Haluk SAVAŞ, görüşme ile ilgili şunları aktardı:
“Görüşme sırasında Sanchez Amor AP adına bizim (tüm OHAL ve KHK mağdurlarının) yaşadığımız ağır hak ihlallerini, mağduriyetleri can kulağıyla dinledi. Bu görüşmede hepimizin yakından bildiği “15 Temmuz darbe girişimi” sonrası Türkiye’deki OHAL ortamındaki “soykırım” benzeri uygulamaları ve insanların nasıl bir “sivil ölüm”e tabi tutulduğunu, OHAL ve KHKlarla toplumda ne derece onulmaz yaralar açıldığını anlattım. Sanchez Amor’un bu sorunlara hemen tamamen hakim olduğu konuşmalardan net olarak anlaşılıyordu (Bkz. basın açıklaması “Herkese terörist dersek belki de gerçekte terörist yoktur!” https://t24.com.tr/haber/avrupa-parlamentosu-nun-yeni-turkiye-raportoru-nden-ankara-ya-eger-herkese-terorist-dersek-belki-de-hic-kimse-terorist-degildir,857559)
AP açısından sorunun boyutlarının bilinmemesinden daha çok, Türkiye ile ilişkilerde Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı tutum alma konusunda maalesef kararlılık içinde olamadığı anlaşılmaktaydı. Avrupa Birliği’nin üyelik müzakereleri konusunda Türkiye’ye “belli bir mesafe koymak” dışında bariz bir yaptırımının olmadığı konuşmalardan benim vardığım bir neticeydi. Türkiye’nin özellikle mevcut mülteci krizini kullanarak AB’ye baskı yapabildiği anlaşılmaktaydı. Nitekim şu ana kadar Türkiye’nin bu aracı etkili bir biçimde kullandığı ortaya çıktı. Bu safhada AP Türkiye raportörü Sn. Amor’un Türkiye Cumhuriyeti devleti dışında Türkiye’deki “diğer paydaşlar” (STK’lar vs) ile de görüşerek Türkiye’nin AB macerasına devam edebilmesi için yeniden yol almaya çalışacağı anlaşıldı. Bu çerçevede Amor’un bu iyi niyetli girişimi ile KHKlıları da dikkate alarak harekete geçmesi olumlu bir adım olarak değerlendirildi.
Netice itibariyle AB’nin KHKlılar konusunda bilgi açısından bariz bir eksikliği olmadığı çok açık. Bununla birlikte AB nezdinde KHKlıların daha fazla temsile ve sese (kamuoyuna desteği ve toplumsal dayanışmaya) ihtiyacı olduğu anlaşılmaktadır. Bundan sonraki dönemde KHKlıların sorunları ile ilgili birbirimizle daha fazla temas edebilme konusunda kendisinden söz aldık. Bu gelişmeleri olumlu olarak görüyor, ve Türkiye’deki KHKlı sorunu ile Avrupa Parlementosunun ilgilenmesinin önem arz ettiğini düşünüyor, konuya önem atfeden raportöre Teşekkür ediyor yeni görevlerinde başarılar diliyorum.” dedi.
Bizde konuyla iligili KHKlıların sorunlarını dinleyen yeni raportör SN. Sanchez Amor’a ve bizi bilgilendiren Haluk Savaş’a KHKlı Platformları Birliği (KPB) olarak teşekkür ediyoruz.

, , , , , , , , , , , ,