KHK’LILARIN “ANKARA BÜYÜK BULUŞMA”SI

Paylaş

Türkiye’nin dört bir yanından KHK’lılar, yaklaşık iki aylık hazırlığın ardından 5-6 Ekim’de Ankara’da büyük bir salon toplantısı yapmaya hazırlanıyordu. Tüm hazırlıklar da tamamdı. Bu KHK’lıların yapacağı ilk büyük buluşma olacaktı.

KHK’lılar Ankara’nın Maltepe ilçesinde bulunan Çankaya Belediyesine ait Yılmaz Güney Salonunda buluşacaklardı. Buluşacak ve birbirlerine yaşadıkları sıkıntıları anlatacak, dertleşeceklerdi.

Ancak buluşmaya saatler kala,  Ankara Valiliği nedensiz bir şekilde Ankara KHK’lı Büyük Buluşması için daha önceden gerekli tüm izinler alınarak ayarlanan toplantıyı iptal ettiğini, salonu KHK’lıların kullanamayacağını ve bu toplantıya izin vermediklerini duyurdu.

İnsanların çoğu yolda ve hatta birçok ilin KHK Platformu Ankara’ya varmıştı. Sadece üç büyük otobüs ile İstanbul KHK Platformu, kendilerini toplantı sabahı Ankara’da olacak şekilde ayarlamıştı. Ankara’ya sabah saatlerinde ulaşan İstanbul KHK Platformu üyeleri, Ankara Kazan ilçesi girişinde polis tarafından hukuksuz bir şekilde durduruldu. Otobüsteki vatandaşlara GBT üstüne GBT yapıldıktan sonra gruba “Ankara’ya giremeyeceklerini, bulundukları noktadan geri İstanbul’a dönmeleri gerektiği” söylendi. Bunun üzerine KHK’lılar, Seyahat özgürlüklerinin olduğunu, bu yapılanların hukuksuz olduğunu belirterek Ankara’ya girmek isteyince polis tarafından gözaltına alındılar ve çok sayıda KHK’lı şiddete maruz kaldı. Ardından üç otobüs KHK’lı, zorla ve polis eskortları eşliğinde Ankara dışına çıkarıldı. En doğal hakları olan, basit bir salon toplantısına bile katılımları hukuksuzca engellendi.

KHK’lılara yapılan keyfi ve hukuksuz uygulamalar yine devam ediyordu.     

Tüm bunlara karşılık, tam da valiliğin “Toplantı yapılamaz” duyurusundan sonra HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve HDP yöneticileri KHK’lıların toplantı yapabilmeleri için kendi partilerinin salonlarını KHK’lılara açtılar ve “buyrun bizim salonlarımızı kullanabilirsiniz” dediler.

Hemen ardından Saadet Partisi Genel başkanı ve yöneticileri “KHK’lılara kapılarının ardına kadar açık olduğunu,” aynı şekilde “Ankara’da Saadet Partisi’nin salonlarını kullanabileceklerini” söylediler.

Milletvekili Gergerlioğlu, kendisini gözaltı aracına siper ederken.

5 ekim sabahı KHK’lılar HDP Genel Merkezi binası girişinde polis barikatıyla karşılaştı. Polis KHK’lıların  HDP  binasına girmesine engel olmaya çalıştı. Birkaç KHK’lıyı gözaltına almaya çalıştı. Ancak HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu duruma  müdahale ederek polislere, “Bakın ben milletvekiliyim bu yaptığınız kanunsuzdur, burada vatandaşlar parti binasına girmek istiyor, sıradan bir olay bu ;ancak siz engellemeye çalışıyorsunuz. Bunun kanunda yeri yoktur. Yanlış yapıyorsunuz, yasalara uyun!“ dedi. Ve  kısa süreli gerginliğin ardından polis, HDP Genel Merkezi önünden ayrıldı.

Bunun üzerine KHK’lıların salon toplantısı HDP Genel merkezinde HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK’lı Platformları Kurucu Üyesi Münir Korkmaz ve Prof. Dr. Haluk Savaş moderatörlüğünde,  birçok olumsuzluğa rağmen Ankara KHK’lı Büyük Buluşması gerçekleştirildi. Buluşmaya HDP Iğdır milletvekili Dr. Habip Eksik de katıldı. Toplantı tüm gün HDP binasında sürerken öğleden sonra ise bir heyet Saadet Partisi Genel Merkezi yakınındaki kitapçıda, Saadet Partili Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Ömer Faruk Gergerlioğlu ve çok sayıda KHK’lının katılımıyla bir araya geldiler. Büyük Buluşmaya birçok ilden KHK’lı katıldı ve pek çok konuya değindiler. Ardından toplantıda alınan kararları ortak bir basın açıklamasıyla “Sonuç Bildirisi” olarak yayımlayan grup basın açıklamasının ardından Ankara’dan ayrıldılar.

Ertesi gün  (6 Ekim) KHK TV Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Haluk Savaş ile beraberindeki heyet,  Saadet Partisi Genel başkanı Temel Karamollaoğlu ile sıcak ve samimi bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportaja çok sayıda gazeteci de katıldı.  Ankara’nın tanınan isimlerinden bağımsız gazeteci Gökhan Özbek,   Av. Levent Mazılıgüney ve daha birçok KHK’lı katılım sağladı. Yapılan ziyaret sonrasında Saadet Partisi Genel başkanı Temel Karamollaoğlu  “KHK’lıların her daim yanında olduklarını, bir an evvel bu mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini” belirtti.

Biz de KHK’lı Platformları Birliği olarak, bu zor günlerde yanımızda olan Halkların Demokratik Partisine,  Ömer Faruk Gergerlioğlu’na Saadet Partisi Genel başkanı Temel Karamollaoğlu’na ve her iki partinin yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir