Sosyal Medyada Milyon Rekoru Bir Kez Daha Geçildi: “Meclis TahliyeDesin”

Sosyal Medyada Milyon Rekoru Bir Kez Daha Geçildi: “Meclis TahliyeDesin”

Mart 31, 2020 3 Yazar: Adanalı Admin
Paylaş

Dünyanın çeşitli ülkelerinde hızla yayılmaya devam eden Korona virüsü (Covid-19), Türkiye’de de hızla yayılıyor. En son Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre 11 Mart 2020’de 1 olan vaka sayısının 30 Mart 2020 akşamı 10827 olduğu duyuruldu. Son 19 günde vaka sayısının bu denli hızlı ilerlemesi;  alınan tedbirlerin, virüsün yayılmasını hala engelleyemediğini gösterdi. Ve görünen o ki virüs bir müddet daha hızla yayılmaya devam edecek.

Sağlık Bakanlığı 30 Mart 2020 verileri

Tüm bu gelişmelerden sonra KHK’lı Platformları Birliğinin saat 21.00’da “Meclis TahliyeDesin” etiketiyle Twitter’da başlattığı sosyal medya kampanyasına destek, kısa sürede çığ gibi büyüdü.

Kampanya, toplumun hemen her kesiminden büyük ilgi ve destek gördü. Destek verenler arasında akademisyenler, milletvekillleri, aydınlar, hukukçular, sanatçılar… Kısaca tüm vicdanlar ve özellikle de iki haftadır yakınlarının sağlığından endişe duyan, cezaevi görüşleri iki hafta daha yasaklanan bu nedenle fazlasıyla endişelenen mahpus yakınları  akşam saatlerinde  ve gece sabaha kadar  “Meclis TahliyeDesin”  etiketine desteklerini sürdürdü.

Cezaevlerinde bulunanlar için insanlar adeta seferberlik ilan etti. Sabaha kadar tweet atarak Adalet bakanlığına, hükümete ve siyasi partilere 1 milyonu aşan tweetlerle “Meclis TahliyeDesin” diye haykırdı.

İki gün önce sosyal medyada yine aynı konuda “ZamanDaralıyor AcilTahliye” etiketiyle milyon duvarını aşan KHK’lı Platformları Birliği ve mahpus yakınları, kısa sürede toplumun her kesiminden, vicdan sahibi insanların da katılımıyla milyon duvarını bir kez daha çökertti ve bu konuda yaklaşık 1.04 milyon Tweet atıldı.

Milyon duvarı bir kez daha yıkıldı

Atılan Twitlerde  genel olarak vatandaşların üzerinde durduğu   konu  ise:  Cezaevlerinin çok kalabalık yerler olduğu bu nedenle herhangi bir vaka görülmesi noktasında tüm mahpuslara  çok kısa sürede yayılabileceği belirtilerek tam da bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisinden  geç olmadan yaklaşık 300 bin kişinin bulunduğu cezaevlerinin bir an evvel tahliye edilmesini istedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’nun  ifadesiyle “kapasitesinin 4 katı fazlalık bulunması”, sağlıksız ortam, yetersiz hijyen ve sağlıksız koşullar ile en büyük risk grubunu oluşturan cezaevlerinin acilen boşaltılması gerektiği yönünde talep ve çağrılar yer aldı.

İşte Sosyal Medyada Konuyla İlgili Twitlerden Bazıları…

Natali Avazyan

İnsan Hakları Savunucusu, aktivist Natali Avazyan yaptığı paylaşımda, “Hapishaneler, Hitlerin Gaz odalarına dönmeden#SiyasiMahpuslaraTahliye

Meclis TahliyeDesin ” dedi.

Şebnem Korur Fincancı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı konuyla ilgili konuşma yaptığı bir programı işaret ederek “Meclis TahliyeDesin” etiketini paylaştı.

Cemal Yıldırım

Sokak direnişinin sembol isimlerinden KHK’lı Cemal Yıldırım, meclise seslenerek “Meclis Ellerini Yaşam İçin Kaldır
Kaldırdığınız elin tarihsel ve insani sorumluluğunu bilerek, çocuklarınızın alnına kara bir leke değil bir onur nişanı bırakın. Meclis TahliyeDesin ” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli milletvekili   Ömer Faruk Gergerlioğlu ise konuyla ilgili milletvekiilerine seslenerek, “Corona olmasa da gündemdeydi, Corona ile adeta farz oldu Tahliye isteği, şu an toplumun en güçlü isteği Milletinvekiliyim diyenler, oy isteyen partiler..! Eğer şimdi bunu yapmazsanız, yarın halkın yüzüne bakamazsınız..! Meclis TahliyeDesin demelisiniz mutlaka “dedi.

Samsun KHK’lılar Platformu

Cihangir İslam

İstanbul milletvekili Prof.Dr. Cihangir İslam desteğini şu twitle

#Covid-19 salgını nedeniyle bir facia yaşanmadan mahkumlar tahliye edilsin. Meclis TahliyeDesin” diyerek dile getirdi,

Mehmet Ali Aslan

Eski milletvekillerinde Mehmet Ali Aslan da desteğini şöyle dile getirerek, “Milletvekileri Korono Virüsüne yakalanıp Meclis Karantinaya alınmadan Cezaevi af yasası Meclisten bir an önce geçmeli… Meclis TahliyeDesin” dedi.

Kemal Uçar

Avukat Kemal Uçar ise paylaşımında,

“Adalet için onca masum insanları bu kadar yalvartıyorsunuz ya;

Allah’a hergün dua ediyorum.

Yaşattıklarınızı yaşamadan ölemeyin…

Meclis TahliyeDesin “dedi.

Gökhan Özbek

Tarafsız ve bağımsız Gazeteci Gökhan Özbek ise paylaşımında,

” Cezaevlerinde ki tüm gazeteci, öğrenci, kadın, çocuk, emekçi ve siyasi tutuklular için Meclis TahliyeDesin diyorum…” dedi

Kemal Özkiraz


Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz,

“Parayı biz veriyoruz bari kanunu siz yapın

Cezaevlerinde ki tüm gazeteci ve siyasi rehineler için

Meclis TahliyeDesin” paylaşımında bulundu.